Протезування кінцівки. Що потрібно знати? Поради експерта.

Ірина Ткач, протезист-ортезист


Ірина Ткач - сертифікований, досвідчений протезист-ортезист -  поділилась рекомендаціями для тих, хто втратив кінцівку і починає свій шлях протезування. 

1. Державна програма протезування працює (це 321 та 518 постанови КМУ) і пацієнти Dnipro.protez тому є прямий доказ 

2. У зв‘язку з тим, що війна в країні триває 11-тий рік є вже свої дослідження, спостереження та статистика, але ми все одно дивимося на світовий досвід адаптовано до нас

3. Не існує найкращого протезу. Є такий, який зараз потрібен людині для відновлення функції та незалежності, наскільки це можливо у повсякденні

4. Чому одразу не потрібен протез так званої підвищеної функціональності? 
Завлання тренувального протезу гомілки - сформувати куксу безпечно і зняти післяопераційний набряк (зміни об'єму кукси у первинних пацієнтів впродовж доби тривають десь до року ). Що буде, якщо з першого дня зробити карбоновий куксоприймач без пом'якшувального шару, а кінцівка впродовж дня набрякне? Травмовані судини і надалі будуть травмуватися, може виникнути ішемія м'яких тканин і т.д.
Перша приймальна гільза має тренувати шкіру, шви та травмовану і, часто, нешліфовану кістку. Форма першої гільзи та матеріали - інші. 
Що буде якщо одразу зробити повноконтактну гільзу? Скоріш за все це спровокує ріст остеофітів (їх можна видаляти до нескінченності). А можна дати у підгострому періоді дозоване навантаження і їх ріст зупиниться.

Всі наші пацієнти… молоді, сильні, вмотивовані, витривалі і вони заслуговують на найкраще. Але найкраще наразі для них має бути БЕЗПЕЧНЕ, що не призведе до реампутації та ускладнень!

 

Ампутація на рівні гомілки. 

Багато хто з хлопців готові бігати та стрибати вже за три-чотири місяці після ампутації та первинного протезування. Але чи безпечно це? Чи варто того? Потрібно ще декілька місяців бути обережними, щоб уникнути реампутації!

 

Ампутація на рівні стегна. 

В перший день пацієнти хочуть електронне коліно. Але візьміть його в руку для початку, відчуйте його вагу, поспілкуйтеся з тими,в кого воно вже є, але встановлено за протоколами, через рік. 
Травмовані м'язи, кістка і зиску від того електронного коліна немає, просто немає, бо за налаштуваннями воно нагадує "замкове". 
Чи є сенс поставити важке електронне коліно і використовувати його як замкове? Це оптичний обман. 

Пацієнт має розуміти біомеханіку протезного виробу, має пройти стадії вертикалізації, механічного колінного суглоба, гідравлічного, а вже потім електронного. 

Бажати чогось і розуміти, що треба для того зробити, щоб це дійсно працювало - це різні речі. 
 

Протезування верхніх кінцівок.

Це, в першу чергу, дисципліна. 
Це коли шкіра та шви звикають до тиску, до кріплення, до невеличкої ваги механічного протезу, а лише з часом (і зараз це невеликий час за держпрограмою) з зовнішнім джерелом енергії більш простий, а потім більш складний виріб.


Під час користування людина розуміє що саме їй вспоміжне у повсякденному житті і дає зворотній зв'язок протезисту і лише так.


P.S. Ті хто нас захищають-заслуговоють на найкраще - а це, в першу чергу, фахівець, що буде адвокатувати безпечне використання протезного виробу, той в якого емоції не перемагають професіоналізм, той який попри все говорить людині правду, говорить про ризики, і іноді говорить непопулярні речі, але саме так вибудовуються довірливі стосунки і не так багато часу потрібно, щоб зрозуміти, що законодавство, протоколи та люди, що над ними працювали - робили це для Людини!