Як військовослужбовцю отримати біонічний протез за держпрограмою

C-Leg протез в Україні

 

Які документи потрібно надати та скільки часу триває їх розгляд?

518 постанова КМУ регулює забезпечення військовослужбовців, які втратили кінцівки, протезами за новітніми технологіями (такими, які були відсутні в Україні до 2015 року, а саме протези ніг з мікропроцесорними колінними вузлами та протези рук із зовнішнім джерелом живлення). 

Вартість протезу однієї кінцівки відповідно до вищезазначеного опису на момент підписання договору не може перевищувати 900 прожиткових мінімумів. Тобто станом на 04.10.2024 це 2 млн 725 тис 200 грн + ПДВ (за курсом нацбанку це 59 тис 900 євро або 66 тис 150 доларів). «У разі перевищення зазначеної вартості може проводитися доплата різниці за власні кошти учасника бойових дій або його законного представника, за рахунок місцевого бюджету чи інших не заборонених законодавством джерел, зокрема благодійної або гуманітарної допомоги» - 518 постанова КМУ. 

Граничні вартості по кожному окремому виду протеза за новітніми технологіями визначені наступним наказом: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0905-24#n14

Читати: Порівняння колінних вузлів і стоп

Подати заяву на забезпечення протезом за новітніми технологіями військовий з ампутацією може через 12 місяців після отримання первинного протезу за 321 постановою КМУ (зазвичай з простішим механізмом керування), крім випадку ампутації руки на рівні плеча - у цьому разі можна одразу подавати заяву на забезпечення протезом за новітніми технологіями. Військовослужбовець не може отримати однакові протези за обидвома постановами одночасно. 

Для забезпечення протезом за новітніми технологіями, протезне підприємство, яке обрав військовослужбовець, подає наступні документи: 1) заяву 2) копію паспорта 3) ІПР 4) висновок ВЛК або ЛЛК про потребу в протезуванні 5) інформацію про застосування новітніх технологій 6) сертифікати про навчання фахівців, які забезпечують протезування 7) обґрунтування щодо навичок користування первинним протезом учасника бойових дій і необхідності протезування іншим протезом 8) калькуляцію вартості протезно-ортопедичного виробу за новітніми технологіями. Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю опрацьовує ці документи протягом щонайбільше 5 робочих днів. 

Фонд після отримання від вітчизняного протезного підприємства акта виконаних робіт вносить інформацію про видачу протеза за новітніми технологіями до централізованого банку даних.
 

Чому потрібно чекати рік, щоб отримати протез за новітніми технологіями? 

Такий підхід застосовується у низці країн, в тому числі у США та Великобританії. Застосовується він з наступних причин:

а) протягом першого року об‘єм кукси суттєво змінюється і доводиться переробляти куксоприймальну гільзу; 

б) пацієнт лише вчиться користуватись протезом, переносити вагу або брати предмети; при двобічній ампутації на рівні стегон лише тренування на коротких протезах «стаббіз» може займати до 4-ох місяців. 

в) протези з простішими механізмами легші у користуванні та легші по вазі; не потребують складних ремонтів та надзвичайно практичні. 


Дивитись: Підготовка до протезування

 

Як визначають доцільність забезпечення мікропроцесорним колінним вузлом за кошти платників податків  у інших країнах?

Візьмемо, наприклад, систему забезпечення допоміжними пристроями Уельсу. 

Якщо ветеран хоче отримати протез з мікропроцесорним колінним (МПК) вузлом за спрощеною процедурою, то його направляють в один із трьох державних центрів, які мають право працювати за спрощеною процедурою подачі документів. Для забезпечення пацієнта мікропроцесорним колінним вузлом (переважно мова йде про C-Leg 4 або еквівалент), подаються документи, що посвідчують особу та документи, які підтверджують статус учасника бойових дій  і опис обставин травми, зазначаються  результати клінічних оцінок (рівень мобільності та рівень активності), а також наявні покази (активна участь у реабілітації, когнітивна спроможність, використання МПК як основного протезу протягом дня, зручний куксоприймач, у пацієнта є високий ризик падіння) та відсутні протипокази (відсутність проблем когнітивного характеру, не передбачається надмірна/наднизька активність, немає надлишкової ваги, є можливість регулярно заряджати коліно, немає надмірних контрактур у суглобах, виготовлено зручний куксоприймач та пацієнт здатний витримувати вагу МПК).

Показники результатів оцінюються на основі існуючого протезу, який не є МПК, перед тим як почати тренування з МПК. Тренування з МПК триває кілька тижні і лише після його завершення, якщо показники успішні, людині видається постійний протез з МПК.

Важливо зазначити, що в країнах Об‘єднаного Королівства робиться все можливе для того, щоб зберегти кінцівку. Розроблені ретельні протоколи із застосування такмеду, тощо.


Чи вистачає бюджетних коштів на протези за новітніми технологіями і на які саме? 

Коли іноземні виробники постачають свої комплектуючі українським центрам напряму, без посередників, то коштів на забезпечення пацієнтів протезами рук із зовнішнім джерелом живлення та протезами ніг з мікропроцесорними колінами вистачає. Це можуть не бути найновіші та найдорожчі моделі у світі, але це можуть бути гідні відповідники (в тому числі і найдорожчі протези саме того іноземного виробника). 

На сайті Protez Hub у розділі «Де протезуватись?» позначені підприємства, які мають можливість встановлення протезів рук із зовнішнім джерелом живлення і протезів ніг з мікропроцесорним колінним вузлом використовуючи комплектуючі того чи іншого іноземного виробника.

Щоб мати змогу забезпечувати протези за новітніми технологіями, протезисти повинні бути відповідним чином сертифіковані. Першу сертифікацію з встановлення протезів рук із зовнішнім джерелом живлення в Україні організувала команда Protez Hub ще у 2015 році. А у 2023 командою були організовані сертифікації у встановленні мікропроцесорних колінних вузлів та функціональних протезів при частковій ампутації кисті. 

Читати: Які бувають біонічні протези рук?

 

Чому за 518 постановою у 2024 повільно використовуються закладені державою кошти? 

Все залежить від того, скільки заяв на протезування за новітніми технологіями подають до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю протезні підприємства. Усі подані заяви оперативно обробляються. Але, на жаль, деякі протезні підприємства вирішують, що їм легше здійснювати протезування за благодійні кошти (пацієнтам не потрібно надавати повний пакет документів і звітність підприємства не така жорстка як при державному фінансуванні). Тому державні кошти, які вже виділені на протезування за новітніми технологіями, відповідно, не витрачаються. 

 

Важливо пам‘ятати, що технології постійно змінюються і вдосконалюються. Майже щороку з‘являються нові покоління колінних вузлів, ліктьових вузлів та електричних термінальних пристроїв. Та кожна людина може знайти для себе щось підходяще і функціональне, вивчивши пропозиції по комплектуючих від різних виробників та оцінивши свої реалістичні потреби і рід діяльності. 

 

Читати: Як навчитись ходити на протезі?