Якість протезування - це якість підготовки фахівця

Протезисти працюють Protez Hub


Як до недавна готували фахівців з протезування? 
 

Уявіть собі лікаря, якого готують за місяць одразу на пацієнтах і який не має навіть базових знань у фундаментальних медичних науках. 

Моторшно, чи не так? 

Але це те, що спостерігається у сфері протезування кінцівок і набрало обертів протягом періоду повномасштабного вторгнення. 

Такого немає у жодній розвиненій країні, адже мова йде про повернення людини до активного життя, а це, відповідно, велика відповідальність. 

Військовослужбовці, які, захищаючи Україну, втрачають кінцівки, подекуди потрапляють до фахівців, які або не мають жодного розуміння що таке біомеханіка, якою є анатомічна будова кінцівок, які існують патології та які втручання допоможуть у тому чи іншому випадку або не мають навіть річного досвіду в протезуванні. 

Протез - це медичний виріб. Це не просто якийсь пристрій який можна як-небудь прилаштувати до залишкової руки чи ноги.

Фахівець, який призначає протез і визначає його дизайн та принцип взаємодії з тілом пацієнта, повинен мати неабиякі знання з фундаментальних медичних наук, принципів ходи та рухів людини, принципів впливу того чи іншого дизайну гільзи на зони залишкової кінцівки, властивостей різних матеріалів та компонентів (особливо коли мова йде про встановлення дорогих протезів за кошти платників податків) з метою надання найкращих послуг з протезування пацієнту. 

Що ж відбувається зараз? 

В гонитві за заробітком (адже через війну протезування - це гаряча тема) деякі центри наймають на роботу людей, які не мають попереднього досвіду в протезуванні та відповідного рівня освіти. Ці фахівці не розуміють вищеописаних концепцій і від цього страждають, в першу чергу, військовослужбовці з ампутаціями. 


Читати: Навчальний візит делегації Protez Hub до Швеції

 

Інша категорія фахівців - це ті, які протезують вже тривалий час, але не мають відповідної освіти і розуміння необхідних фундаментальних принципів. Вони не завжди можуть працювати зі складними травматичними ампутаціями і виготовляють протези суто інтуїтивно, а не на основі необхідних знань (як вони самі і визнають). Вони прекрасні техніки і вміють ефективно працювати з обладнанням, але робота з пацієнтом - це зовсім інше. 

Загалом, під час всеукраїнського аналізу роботи та потреб протезних центрів, який провів Protez Hub, 100% опитаних представників підприємств відверто зазначили, що якісна підготовка фахівців та розвиток формальної освіти протезистів-ортезистів на їхню думку є пріоритетом номер один. 
 

Чи можна якось покращити ситуацію? 


На сьогоднішній день, починаючи з 2014 року, понад сім тисяч фахівців з протезування та ортезування, фізичних терапевтів, ерготерапевтів та лікарів реабілітаційної медицини взяли участь в онлайн та очних курсах і семінарах Protez Hub.
Команда Protez Hub запустила процес формальних змін у цій сфері в 2023 році.

У 2023 - 2024 роках за підтримки Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров'я України та Міністерства освіти і науки України, у партнерстві з міжнародними експертами та за підтримки таких партнерів, як БО БФ "Пацієнти України", Реабілітація травм війни, БФ "Prosthetika", Посольства Швейцарії в Україні, БФ "Nova Ukraine", Університету Йончепінга, БФ "Фонд Короля Бодуена", Американської ради з сертифікації протезування, ортезування та педортики, ISPO, Харківського національного медичного університету, компаній Ossur та Fillauer, ми змогли досягти наступного:

1. Оскільки в Україні є багато техніків-протезистів, але не було фахівців-клініцистів, команда Protez Hub ініціювала аналіз професійних стандартів ISPO та розробку Національного професійного стандарту протезиста-протезиста. На розробку, розгляд та прийняття Стандарту пішло менше року. Метою Стандарту є встановлення необхідного рівня підготовки фахівців, які безпосередньо працюють з пацієнтом та призначають і проектують протези. 

2. На основі Національного професійного стандарту протезиста-ортезиста існує два шляхи за якими фахівці можуть підтвердити або отримати кваліфікацію протезиста-ортезиста: шлях для досвідчених фахівців із визначеним рівнем попередньої освіти та для новачків у професії, які бажають стати протезистами-ортезистами.

Важливо зазначити, що жоден з цих шляхів не перешкоджає досвідченим технікам-протезистам без відповідної освіти продовжувати працювати техніками-протезистами - тобто виконувати технічні роботи з виготовлення та збирання протезів. 

3. Перші 14 досвідчених фахівців, які відповідають встановленим критеріям, були акредитовані як сертифіковані протезисти-ортезисти після складання теоретичних та клінічних іспитів, розроблених та перевірених досвідченими екзаменаторами.

4. У 2024 році стартували магістерські програми з протезування та ортезування в 4 національних медичних університетах у Харкові, Києві, Львові та Тернополі.

5. Розроблено структуру стандартизованого теоретичного іспиту з протезування та ортезування для майбутніх випускників програми "Магістр протезування та ортезування".

6. За ініціативи Protez Hub в історично рекордні терміни, але якісно та відповідно до міжнародних стандартів, було розроблено та затверджено Національний стандарт освіти магістрів протезування та ортезування. 

7. Ще 22 досвідчених фахівця готуються до складання іспитів у грудні 2024 року, щоб отримати акредитацію сертифікованого протезиста-ортезиста.

8. Вперше в історії України спеціалізований курс "Біомеханіка у протезуванні-ортезуванні" викладається американським інструктором для студентів магістратури протезування та ортезування за підтримки Protez Hub.
 

Як зорієнтуватись? 


Захисники України, які втратили кінцівки, заслуговують на те, щоб послуги з протезування їм надавали висококваліфіковані професіонали. Такого рівня фахівці (сертифіковані протезисти-ортезисти) вже є і їх буде ще більше завдяки створенню формальної освіти. А техніки-протезисти-ортезисти продовжуватимуть працювати з ними в команді, забезпечуючи ефективність процесів.  

Перевірити рейтинги та можливості протезних центрів можна тут.