Дослідження галузі протезування кінцівок в Україні. Аналіз та звіт

prosthetics in ukraine stubbies
сер 28, 2023

 

Авторські права Protez Hub. Всі права захищені.
Під час цитування всього або частини цього звіту має бути посилання на Protez Hub.
protezhub.com

 

Вступ і методологія

Оскільки війна в Україні триває, важливо розуміти динаміку та траєкторію, якою розвивається українська галузь протезування кінцівок.
Існують публікації в засобах масової інформації та випадкові неофіційні свідчення, які проливають світло на ситуацію, але можуть бути недостатньо об’єктивними, а також можуть бути спотвореними через обмежену кількість опитаних зацікавлених сторін.
Protez Hub застосував більш системний підхід до аналізу галузевих потреб, успіхів і проблем.

У період з квітня по липень 2023 року Protez Hub провів низку розгорнутих опитувань (охоплюючи один рік), націлених на різні категорії респондентів:

цивільні та військові особи, які втратили кінцівки;
протезисти-ортезисти;
фахівці з реабілітації;
власники/директори державних/приватних протезних підприємств по всій Україні.

Опитування людей з ампутованими кінцівками було проведено шляхом групової добровільної участі. Ми звернулися до людей з ампутаціями верхніх, нижніх, а також верхніх і нижніх кінцівок і попросили їх пройти всебічне анкетування. У ньому взяли участь 567 людей з ампутованими кінцівками, з них 8,7% — з ампутаціями верхніх кінцівок, 1,6% — з ампутаціями верхніх і нижніх кінцівок і 89,7% — з ампутаціями нижніх кінцівок.
Фахівці з усіх протезних підприємств були запрошені до участі у трьох різних опитуваннях, кожне з яких було зосереджено на різних темах.

 

Огляд галузі протезування кінцівок України 

На даний момент у різних куточках України працює понад 80 виробників протезів. Деякі з цих провайдерів є протезними клініками однієї мережі, а інші є незалежними центрами.
З літа 2022 року з’явилися нові надавачі послуг, одні менші, а інші більшого масштабу; продовжують формуватися нові підприємства, передбачаючи постійно зростаючий попит.

Найбільша концентрація протезних закладів наразі у Львівській та Київській областях. Це пов’язано з двома основними факторами: одні заклади переїхали з інших регіонів у зв’язку з війною, а інші виявили, що більше пацієнтів опинилося в цих областях внаслідок реабілітаційних шляхів евакуації (зараз цей фактор поступово змінюється).

Українці з ампутованими кінцівками самі вибирають, де протезувати кінцівки. Державне фінансування є достатнім у переважній більшості випадків. Потрібні деякі зміни в законодавстві, щоб гарантувати належне відшкодування витрат на протезування для деяких рівнів ампутації з урахуванням потреб людини та рівня мобільності/функціональних можливостей.

 

Якість та доступність послуг протезування кінцівок в Україні

Відсутність допротезної реабілітації протягом першого півріччя 2022 року стала основною проблемою в допомозі особам з ампутаціями та подальшому протезуванні. За даними нашої гарячої лінії, на кінець 2022 року 92% абонентів відповіли «Ні» на запитання «Чи проходили Ви допротезну реабілітацію?». Тоді в нашому загальному опитуванні осіб з ампутаціями у травні-липні 2023 року кількість тих, хто заявив, що не пройшов жодної допротезної реабілітації, становила 27,8%.

Protez Hub почав активно пропагувати необхідність післяопераційної допротезної реабілітації, щойно ми проаналізували результати гарячої лінії для пацієнтів з ампутованими кінцівками. Разом із нашими партнерами ми запустили проекти «База Знань: Protez Hub» і «Рюкзаки для людей з ампутованими кінцівками». Ми також продовжили освітні вебінари разом з Prosthetika.

Завдяки законодавчим змінам у 2022 році, внесеним Міністерством соціальної політики України, було знято багато бюрократичних перешкод для отримання протезів. Однак міжнародна логістика та затримки з боку іноземних виробників комплектуючих, хоча й значно покращилися з часом, продовжують впливати на деякі випадки (особливо, коли йдеться про протезування верхніх кінцівок). Загалом, проте, 90,1% опитаних людей з ампутованими кінцівками вказали, що їм довелося чекати на свої протези менше 2 місяців. 

86,4% респондентів поділилися, що отримали достатньо інформації про запропоновані компоненти протезів, а 88,9% осіб з ампутованими кінцівками заявили, що вони обговорювали свої цілі протезування з протезистом.

Незважаючи на те, що виготовлення тестової гільзи протеза стало досить поширеною практикою в Україні, 16,8% респондентів зазначили, що не мали тестової приймальної гільзи, що не дозволило їм спочатку ретельно спробувати протез на зручність.

91% тих, хто брав участь в опитуванні, впевнені, що їхній протезист зробив усе можливе, щоб зробити куксоприймальну гільзу зручною. 88,9% пацієнтів з ампутованими кінцівками були задоволені якістю та зручністю своїх протезів.

Незважаючи на те, що протезна реабілітація є важливою складовою відновлення людини, 14,8% респондентів повідомили, що вони не були навчені користуватися своїми протезами. У таких випадках особам з ампутованими кінцівками доводилося повертатись додому і займатися самостійно, а потім повертатися, щоб внести зміни.

У 87,6% випадків пацієнти з ампутованими кінцівками отримували інструкції щодо догляду за протезами та роз’яснення умов гарантійного ремонту.

Виходячи з наявних національних даних щодо кількості тих, хто втратив кінцівки внаслідок повномасштабного вторгнення, понад 98% були забезпечені протезами в Україні, а в 96,3% випадків протези були профінансовані в рамках державної програми.

Крім того, значна кількість тих, хто протезувався за кордоном або за благодійною програмою в Україні, все ж зверталися за протезуванням ще за державною програмою.

14,8% опитаних людей з ампутованими кінцівками вказали, що вони не вважають свій вибір протезування обдуманим. Вони відчувають, що на них був певний тиск і вони поспішили прийняти рішення, не маючи незалежної інформації про доступні варіанти.

 

Протезні підприємства та кадри

В Україні є приватні та державні протезні підприємства. Більшість із цих закладів можуть отримувати відшкодування за державною програмою, однак деякі не зареєстровані в Державній службі України з лікарських засобів як постачальники протезів і, таким чином, не можуть працювати з державним фінансуванням.

Нам вдалося опитати 72% усіх підприємств (як працівників, які займаються виготовленням протезів, так і керівного складу).

80% опитаних зазначили, що їм важко знайти нових кваліфікованих працівників, як протезистів-ортезистів, так і техніків-протезистів-ортезистів. 60% поділилися, що найближчим часом планують найняти більше працівників.

Усі респонденти погодилися, що для майбутніх поколінь протезистів-ортезистів необхідна формальна програма університетської освіти (Protez Hub розпочав над нею роботу, тому, будь ласка, зв’яжіться з нами для отримання додаткової інформації, якщо ви бажаєте стати партнером).

70% наявних фахівців зацікавлені в навчанні та сертифікації з протезів рук із зовнішнім джерелом живлення (які зареєстровані в Україні та можуть бути відшкодовані за рахунок державної програми).

43% цікавить додаткова практика щодо дезартикуляції стегна та плеча. 81% заявили, що їм цікаво вивчати нові ефективні технології виготовлення куксоприймальних гільз. 88% зацікавлені в тому, щоб спробувати різні технології виготовлення гільз за допомогою 3Д сканера, якщо вони не потребують значного часу та ресурсів, а також полегшують виробництво.

95,6% опитаних установ погодилися, що існує потреба в кращій координації між протезистами та фізичними терапевтами/ерготерапевтами. Вони вважають, що така співпраця покращить результати для їхніх пацієнтів. Таким чином, фахівці вітали б додаткові можливості для мультидисциплінарних професійних обмінів.

69% опитаних спеціалістів мали певний тип сертифікації з встановлення міоелектричних протезів і 80% були сертифіковані на встановлення електричних колінних вузлів. 3% респондентів зазначили, що можуть успішно протезувати пацієнта з дезартикуляційною ампутацією стегна (яка вважається складним видом ампутації).

 

Аналіз опитування висвітлив деякі загальні проблеми галузі

Фінансування за державною програмою іноді не вистачає для цивільних осіб, а також для окремих видів ампутацій як у цивільних, так і у військових. Важливо це взяти до уваги та переглянути законодавство, щоб вирішити цю проблему. 27,2% респондентів (серед надавачів послуг) зазначили, що в минулому році деяким їхнім пацієнтам необхідне було додаткове фінансування.

Приблизне співвідношення ампутації верхньої кінцівки до нижньої становить 35% до 65%. Це означає, що більше протезистів повинні навчитися виготовляти протези верхніх кінцівок, щоб задовольнити попит.

Наразі один протезист виготовляє в середньому 95 протезів на рік (це включає протези верхніх і нижніх кінцівок), однак стандартне відхилення є високим, що означає, що деякі установи можуть виготовляти значно більше, ніж інші на місяць.

Україна стала полігоном для низки низькоякісних/експериментальних протезних виробів та рішень. Пацієнтів потрібно навчати, як не стати жертвами. Усі зацікавлені сторони повинні здійснювати свою діяльність в інтересах пацієнтів.

 

Підсумки

Загалом вітчизняна галузь протезування добре розвинена і продовжує розвиватися. Серед надавачів протезних послуг існує здоровий рівень конкуренції. Хоча кількість людей з ампутованими кінцівками перевищує норму, галузь справляється. Важливо підтримувати українських надавачів послуг та їхніх пацієнтів на місцях. Існує потреба у безперервних можливостях професійного розвитку, а також у встановленні повного циклу освіти для майбутніх фахівців. Існує також певна потреба у спонсорстві протезних комплектуючих.

Protez Hub разом зі своїми партнерами вживає низку заходів, щоб сприяти позитивним та сталим змінам у галузі. Ми продовжуємо організовувати професійні обміни між українськими фахівцями з усієї України та їхніми міжнародними колегами в Україні/за межами України. Інформуємо пацієнтів та їхні родини про процес реабілітації та протезування в Україні.

 


 

ЗМІ: contact@protezhub.com  або press@protezhub.com